Smoke Rise Stingrays Qualifiers for 2001 Lakeland
Swim Conference Championships - Blue Division
|
Boys: Gavin Biggs (50 breaststroke, 50 freestyle), Tyler Biggs (50 breaststroke,
50 butterfly, 100 freestyle), Kristopher DeVissor (50 breaststroke), Michael John Dominiani (50 backstroke, 50
breaststroke, 50 butterfly), Brett Dutton (50 breaststroke), Chase Dutton (50 breaststroke, 50 freestyle), Gregory
Ketchum (50 breaststroke), Andrew Kozial (50 backstroke, 50 butterfly), Andrew Lloyd (50 backstroke), Adam Ortega
(50 butterfly, 50 freestyle), Scott Press (50 breaststroke, 50 butterfly), Charlie Roselius (50 backstroke), Brett
Rosen (50 butterfly), Tyler Schluter (50 backstroke, 50 freestyle), Nate Seavy (50 butterfly) and Elliot Vorel
(50 backstroke, 50 freestyle) |
Girls: Erika Coppola (50 breaststroke), Jill Depaolera (50 butterfly, 50
freestyle), Cortney Dominianni (50 backstroke, 50 butterfly), Mackenzie Eelen (50 backstroke), Katherine Gibson
(50 breaststroke), Kelsey Gibson (50 breaststroke), Kayleigh Hausser (50 backstroke, 50 breaststroke), Rebecca
Hefferman (50 breaststroke, 50 freestyle), Emily Mazilu (50 freestyle), Alyssia Ortega (50 backstroke, 50 freestyle),
Laura Wassetman (50 backstroke) and Danielle Westerhoff (50 backstroke) |
Green Pond 306 - Smoke Rise 288 (August 1, 2001)
|
8 & Under Boys 50 Breaststroke: 1. Brett Dutton (SR) 1:03.65; 2. Tyler
Bliss (GP) 1:19.59; 3. Michael Roselius (SR) 1:38.97 |
8 & Under Girls 50 Breaststroke: 1. Rebecca Heffernan (SR) 59.31; 2.
Kayleigh Hausser (SR) 1:12.67; 3. Mackenzie Eelen (SR) 1:21.65 |
9 & 10 Boys 50 Breaststroke: 1. Chase Dutton (SR) 51.00; 2. Jimmy Kasabri
(SR) 56.62; 3. Alex Bliss (GP) 58.95; 4. Matthew Parsons (GP) 1:01.49; 5. Joseph Emmert (GP) 1:05.13; 6. Joseph
Beckman (GP) 1:05.68; 7. Gregory Ketchum (SR) 1:40.53 |
9 & 10 Girls 50 Breaststroke: 1. Kelly Spreen (GP) 54.13; 2. Jennifer
Savage (GP) 58.66; 3. Eva Bednarczyk (GP) 58.97 |
11 & 12 Boys 50 Breaststroke: 1. Gavins Biggs (SR) 50.34; 2. David MacQueston
(GP) 50.68; 3. Joel Veenstra (GP) 53.41; 4. Kyle Bliss (GP) 52.46; 5. Tynan Costin (SR) 55.43; 6. Ethan Vorel (SR)
1:01.35 |
11 & 12 Girls 50 Breaststroke: 1. Rachel Bishop (GP) 43.68; 2. Danielle
Rosen (SR) 1:00.57 |
13 & 14 Boys 50 Breaststroke: 1. Scott Press (SR) 42.53; 2. Andrw Koziol
(SR) 46.88; 3. Timothy Ketcum (SR) 48.59; 4. Russel Mataya (GP) 1:02.56 |
13 & 14 Girls 50 Breaststroke: 1. Cara Emmert (GP) 47.02; 2. Alyson Spreen
(GP) 48.69; 3. Erin Beckmann (GP) 1:00.18 |
15 to 18 Boys 50 Breaststroke: 1. Tyler Biggs (SR) 40.38; 2. Ethan Scripture
(GP) 44.40; 3. Jeff Mataya (GP) 44.79; 4. Jeff Savage (GP) 47.18; 5. Charlie Roselius (SR) 55.79 |
15 to 18 Girls 50 Breaststroke: 1. Meggan Cook (GP) 40.52; 2. Jackie Boudria
(SR) 43.68; 3. Laurenne Bishop (GP) 52.63 |
10 & Under Boys 50 Butterfly: 1. Kyle Grosman (GP) 54.49; 2. Brett Rosen
(SR) 1:12.12; 3. Tyler Schulter (SR) 1:23.63 |
10 & Under Girls 50 Butterfly: 1. Kelly Spreen (GP) 56.70; 2. Jill Fepaolera
(SR) 58.75; 3. Rebecca Heffernan (SR) 1:02.65 |
11 & 12 Boys 50 Butterfly: 1. Andrew Koziel (SR) 39.41; 2. Adam Ortega
(SR) 57.00; 3. Gavin Biggs (SR) 1:01.58 |
11 & 12 Girls 50 Butterfly: 1. Greta Bednarczyk (GP) 43.99; 2. Laura
Wasserman (SR) 1:06.40 |
13 & 14 Boys 50 Butterfly: 1. Gary Westerhoff (SR) 37.16; 2. Scott Press
(SR) 37.25; 3. Kevin Brightley (GP) 40.12 |
13 & 14 Girls 50 Butterfly: 1. Erika Coppola (SR) 42.60; 2. Cara Emmert
(GP) 42.78; 3. Katie DeVrise (GP) 43.73; 4. Jaci Veenstra (GP) 44.11; 5. Dani Roselius (SR) 58.31 |
15 to 18 Boys 50 Butterfly: 1. Tyler Biggs (SR) 31.91; 2. Jeff Mataya (GP)
38.77; 3. Jeff Savage (GP) 40.53 |
15 to 18 Girls 50 Butterfly: 1. Meggan Cook (GP) 32.83 |
8 & Under Boys 50 Backstroke: 1. Tommy Hanright (GP) 59.36; 2. Connor
Flaherty (GP) 1:05.72; 3. Eric Holling (GP) 1:08.75; 4. Tyler Bliss (GP) 1:11.75; 5. Christopher Savage (GP) 1:13.31;
6. Jared Huston (GP) 1:13.49; 7. Timothy Emmert (GP) 1:17.03; 8. Max Schulter (SR) 1:18.56; 9. Michael Roselius
(SR) 1:20.60; 10. Kenny Waldrop (SR) 1:20.65; 11. Ryan Hanright (GP) 1:21.05 |
8 & Under Girls 50 Backstroke: 1. Akyssa Ortega (SR) 1:00.21; 2. Mackenzie
Eelen (SR) 1:01.46; 3. Margarite Beckmann (GP) 1:24.09; 4. Christina Cirillo (SR) 1:25.01; 5. Kat Waldrop (SR)
1:38.78; 6. Allison Beckmann (GP) 1:56.12 |
9 & 10 Boys 50 Backstroke: 1. Matthew Parsons (GP) 49.63; 2. Tyler Schulter
(SR) 52.31; 3. Ethan Vorel (SR) 56.96; 4. Kyle Grosman (GP) 58.40; 5. Alex Bliss (GP) 1:02.42; 6. Derek Huston
(GP) 1:05.97; 7. Zach Eeelen (SR) 1:09.36; 8. Connor Brightly (GP) 1:12.53; 9. Branden Cook (GP) 1:15.59; 10. Jamie
Engels (GP) 1:19.12; 11. Robert Polye (GP) 1:30.15; 12. Ronnie Kasabri (SR() 1:43.90 |
9 & 10 Girls 50 Backstroke: 1. Danielle Westerhoff (SR) 54.63; 2. Dari
Flaherty (GP) 56.54; 3. Olivia Prentzel (SR) 57.96; 4. Caitlyn Huguenel (GP) 1:14.06; 5. Lianna DeVries (GP) 1:15.93;
6. Michele Staub (GP) 1:18.87 |
11 & 12 Boys 50 Backstroke: 1. Joel Veenstra (GP) 50.53; 2. Andrew Lloyd
(SR) 50.71; 3. Trevor DeVissor (SR) 56.81; 4. Anthony Gobeille (GP) 58.38; 5. Brett Rosen (SR) 1:06.18 |
11 & 12 Girls 50 Backstroke: 1. Greta Bednarczyk (GP) 48.92; 2. Dani
Roselius (SR) 50.41; 3. Julie DeVrise (GP) 53.25 |
13 & 14 Boys 50 Backstroke: 1. Charlie Roselius (SR) 44.62; 2. Kevin
Brightly (GP) 46.12; 3. Russell Mataya (GP) 50.74; 4. Tynan Costin (SR) 1:00.00 |
13 & 14 Girls 50 Backstroke: 1. Katie DeVries (GP) 45.75; 2. Erin Beckman
(GP) 55.64 |
15 to 18 Boys 50 Backstroke: 1. Tyler Biggs (SR) 35.65; 2. Gary Westerhoff
(SR) 35.94; 3. Jeff Mataya (GP) 39.37; 4. Ethan Scripture (GP) 47.36 |
8 & Under Boys 50 Freestyle: 1. Tommy Hanright (GP) 49.38; 2. Tyler Bliss
(GP) 55.06; 3. Jared Huston (GP) 57.71; 4. Eric Holling (GP) 1:01.41; 5. Brett Dutton (SR) 1:02.81; 6. Connor Flaherty
(GP) 1:05.09; 7. Timothy Emmert (GP) 1:11.50; 8. Michael Roselius (SR) 1:14.71; 9. Christopher Savage (GP) 1:17.17;
10. Ryan Hanright (GP) 1:21.46; 11. Max Schluter (SR) 1:28.37 |
8 & Under Girls 50 Freestyle: 1. Alyssa Ortega (SR) 50.58; 2. Mackenzie
Eelen (SR) 1:03.31; 3. Kayleigh Hausser (SR) 1:04.49; 4. Margarite Beckmann (GP) 1:08.08; 5. Allison Beckmann (GP)
1:23.43; 6. Christina Cirillo (SR) 1:22.40 |
9 & 10 Boys 50 Freestyle: 1. Chase Dutton (SR) 43.62; 2. Tyler Schluter
(SR) 48.94; 3. Alex Bliss (GP) 54.56; 4. Joseph Emmert (GP) 57.25; 5. Ramsey Kasabri (SR) 58.78; 6. Jamie Engels
(GP) 1:03.90; 7. Robert Polye (GP) 1:05.62; 8. Derek Huston (GP) 1:06.71; 9. Connor Brightly (GP) 1:07.88; 10.
Branden Cook (GP) 1:12.34 |
9 & 10 Girls 50 Freestyle: 1. Olivia Prentzel (SR) 44.06; 2. Eva Bednarczyk
(GP) 44.15; 3. Laura Wasserman (SR) 47.03; 4. Dari Flaherty (GP) 50.12; 5. Danielle Westerhoff (SR) 53.81; 6. Caitlyn
Huguenel (GP) 54.72; 7. Michele Staub (GP) 1:12.16 |
11 & 12 Boys 50 Freestyle: 1. David MacQueston (GP) 35.84; 2. Joel Veenstra
(GP) 46.43; 3. Anthony Gobeille (GP) 47.25; 4. Trevor DeVissor (SR) 48.83; 5. Gregory Ketchum (SR) 48.83; 6. Kyle
Bliss (GP) 48.88; 7. Zach Eelen (SR) 1:00.46; 8. Ronnie Kasabri (SR) 1:09.56 |
11 & 12 Girls 50 Freestyle: 1. Rachel Bishop (GP) 38.71; 2. Julie DeVries
(GP) 40.44; 3. Jill Depaolera (SR) 41.64; 4. Danielle Rosen (SR) 52.12 |
13 & 14 Boys 50 Freestyle: 1. Kevin Brightly (GP) 38.46; 2. Andrew Floyd
(SR) 3. Pete Barrowclough (GP) 42.12; 4. Adam Ortega (SR) 42.30; 5. Charlie Roselius (SR) 43.99; 6. Russel Mataya
(GP) 44.62; 7. Timothy Ketchum (SR) 45.16 |
13 & 14 Girls 50 Freestyle: 1. Katie DeVries (GP) 38.25; 2. Jaci Veenstra
(GP) 40.53; 3. Alyson Spreen (GP) 42.52 |
15 to 18 Boys 100 Freestyle: 1. Gary Westerhoff (SR) 1:11.46; 2. Jeff Savage
(GP) 1:21.71; 3. Scott Press (SR) 1:22.21; 4. Ethan Scripture (GP) 1:27.62 |
15 to 18 Girls 100 Freestyle: 1. Meggan Cook (GP) 1:12.12 |