2003 Green Pond Swim Team |
|
|
|
|
|
|
|
2003 Packanack Invitational |
2003 Pequannock Invitational |
2003 Highland Lakes Invitational |
2003 Fayson Lakes Invitational |
2003 Erskine Lakes Invitational |
Directions to Green Pond |
|
|
Wednesday - August 6, 2003 - Green Pond at Smoke Rise |
8 & Under Boys 50-Meter Breaststroke: 1. |
Wednesday - July 30, 2003 - Green Pond - West Milford |
8 & Under Boys 50-Meter Breaststroke: 1. |
Wednesday - July 23, 2003 - Green Pond at Lincoln Park |
8 & Under Boys 50-Meter Breaststroke: 1. |
Wednesday - July 16, 2003 - Green Pond - Lake Valhalla |
8 & Under Boys 50-Meter Breaststroke: 1. |
Wednesday July 9, 2003 - Green Pond at White Meadow Lake |
8 & Under Boys 50-Meter Breaststroke: 1. |
Wednesday - July 2, 2003 - Green Pond 331 - Smoke Rise 322 |
Bednarczyk, Farrand propel Green Pond over Smoke Rise |
Greta Bednarczyk and Cole Farrand keyed Green Pond to a narrow 331-322 victory
over Smoke Rise to open the 2003 Lakeland Swim Conference campaign. Bednarczyk and Farrand were fastest to the
finish wall in two events apiece. Rachel Bishop, Katie DeVries, Kyle Grosman, Tommy Hanright, Jared Huston, Brian O'Neill, Matthew Parsons and Joel Veenstra added first place performances in individuals events for Green Pond. |
8 & Under Boys 50 Breaststroke: 1. Brian O'Neill (GP) 1:15.75; 2. Ryan Tieffenbacher (GP) 1:42.25 |
9-10 Boys 50 Breaststroke: 1. Brett Dutton (SR) 58.70; 2. Timotht Remmert (GP) 1:04.50; 3. Tyler Bliss (GP) 1:11.84; 4. Eric Holling (GP) 1:36.11 |
9-10 Girls 50 Breaststroke: 1. Rebecca Heffernan (SR) 49.41; 2. Kristen Brown (GP) 55.84; 3. Analise Bott (GP) 57.67; 4. Kayleigh Hausser (SR) 57.82; 5. Brittany O'Neill (GP) 1:01.14; 6. Jessica Daniels (SR) 1:10.25 |
11-12 Boys 50 Breaststroke: 1. Kyle Grosman (GP) 42.42; 2. Matthew Parsons (GP) 46.22; 3. Greg Ketchum (SR) 52.82; 4. Tim Daniels (SR) 57.82; 5. Alex Bliss (GP) 58.63; 6. Brett Rosen (SR) 1:05.96; 7. Branden Cook (GP) 1:17.41 |
11-12 Girls 50 Breaststroke: 1. Jackie Mamory (SR) 46.01; 2. Kelsey Gibson (SR) 50.08; 3. Kelly Spreen (GP) 50.48; 4. Katherine Gibson (SR) 52.34; 5. Dari Flaherty (GP) 54.97; 6. Michele Staub (GP) 1:00.90; 7. Olivia Prentzel (SR) 1:02.50 |
13-14 Boys 50 Breaststroke: 1. Joel Veenstra (GP) 43.87; 2. Tim Ketchum (SR) 46.19; 3. Tynan Costin (SR) 55.90; 4. Jack Grossmann (GP) 57.40; 5. Billy Hanright (GP) 1:33.13 |
13-14 Girls 50 Breaststroke: 1. Rachel Bishop (GP) 42.92; 2. Julie DeVries (GP) 47.07; 3. Danielle Roselius (SR) 51.75; 4. Ally Brown (GP) 52.80; 5. Danielle Rosen (SR) 59.22; 6. Ellen DeFeo (SR) 1:04.57 |
15-18 Boys 50 Breaststroke: 1. Tyler Biggs (SR) 38.95; 2. Gary Westerhoff (SR) 39.81; 3. Sean Kolbush (GP) 43.63; 4. Scott Press (SR) 43.75; 5. Russel Mataya (GP) 50.70 |
15-18 Girls 50 Breaststroke: 1. Katie DeVries (GP) 45.41; 2. Sara Press (SR) 45.45; 3. Cara Remmert (GP) 48.19; 4. Alyson Spreen (GP) 49.90; 5. Erin Beckmann (GP) 55.25 |
9-10 Boys 50 Butterfly: 1. Cole Farrand (GP) 49.97; 2. Connor Flaherty (GP) 1:01.66; 3. Corey Spies (SR) 1:32.40 |
9-10 Girls 50 Freestyle: 1. Lindsey Kahlbaugh (SR) 1:00.52; 2. Aine Schanche (SR) 1:05.78; 3. Kayleigh Hausser (SR) 1:08.96; 4. MacKenzie Eelen (SR) 1:09.91; 5. Analise Bott (GP) 1:10.44 |
11-12 Boys 50 Butterly: 1. Matthew Parsons (GP) 36.89; 2. Kyle Grosman (GP) 37.19; 3. Brett Rosen (SR) 1:01.77; 4. Connor Brightly (GP) 1:14.00 |
11-12 Girls 50 Butterfly: 1. Jackie Mamory (SR) 42.95; 2. Jill DePaolera (SR) 46.95; 3. Eva Bednarczyk (GP) 47.50; 4. Kelly Spreen (GP) 53.43; 5. Dari Flaherty (GP) 57.62; 6. Laura Wasserman (SR) 1:00.19; 7. Caitlin Huguenel (GP) 1:08.53 |
13-14 Boys 50 Butterfly: 1. Andrew Koziol (SR) 33.13; 2. Joel Veenstra (GP) 45.43 |
13-14 Girls 50 Butterfly: 1. Greta Bednarczyk (GP) 40.03; 2. Julie DeVries (GP) 45.89; 3. Emily Teodor-Mazilu (SR) 49.40; 4. Danielle Roselius (SR) 54.33 |
15-18 Boys 50 Butterfly: 1. Tyler Biggs (SR) 32.81; 2. Kevin Brightly (GP) 34.53; 3. Scott Press (SR) 37.71; 4. Nate Seavy (SR) 39.28; 5. Russel Mataya (GP) 46.50 |
15-18 Girls 50 Butterfly: 1. Rachel Ryan (SR) 36.02; 2. Sara Press (SR) 41.28; 3. Katie DeVries (GP) 45.58; 4. Alyson Spreen (GP) 50.23 |
8 & Under Boys 50 Backstroke: 1. Jared Huston (GP) 51.81; 2. Connor Flaherty (GP) 54.47; 3. Robbie Principe (GP) 1:21.10; 4. David DeVries (GP) 1:25.83; 5. Donald Polye (GP) 1:29.13; 6. Cory Cook (GP) 1:32.53; 7. Alex Graham (SR) 1:52.43 |
8 & Under Girls 50 Backstroke: 1. Christine Cirillo (SR) 1:02.63; 2. Aoife Schanche (SR) 1:03.81; 3. Nicole Schmitt (SR) 1:06.16; 4. Ruthanne Gobeille (GP) 1:15.15; 5. MacKenzie Heffernan (SR) 1:15.74; 6. Devin Ryder (GP) 1:16.12; 7. Danielle DeTorres (SR) 1:17.90; 8. Alexis Huguenel (GP) 1:19.00; 9. Kylie Francisco (GP) 1:22.90; 10. Isavella Tighe (SR) 1:33.04; 11. Renee Staub (GP) 1:38.27; 12. Kaitlyn Coleman (GP) 1:49.47 |
9-10 Boys 50 Backstroke: 1. Cole Farrand (GP) 48.44; 2. Timothy Remmert (GP) 58.67; 3. Eric Holling (GP) 1:04.75; 4. Mike Roselius (SR) 1:13.30; 5. Peter Teodor-Mazilu (SR) 1:16.78; 6. Paul DeFeo (SR) 1:21.81; 7. Kenny Waldrop (SR) 1:51.00 |
9-10 Girls 50 Backstroke: 1. Aine Schanche (SR) 55.13; 2. Lindsey Kahlbaugh (SR) 55.18; 3. Margarite Beckmann (GP) 1:01.59; 4. Jessie Sommers (GP) 1:15.23; 5. Molly Kahn (SR) 1:15.29; 6. Laura Sinko (SR) 1:19.11; 7. Ashlie Jobst (GP) 1:20.22; 8. Emily Mattucci (SR) 1:25.53; 9. Claire McCrea (SR) 1:25.70 |
11-12 Boys 50 Backstroke: 1. Chase Dutton (SR) 51.65; 2. Joseph Remmert (GP) 55.67; 3. Derek Huston (GP) 57.73; 4. Joseph Beckmann (GP) 1:10.09; 5. Greg Kethcum (SR) 1:10.28; 6. Robert Polye (GP) 1:14.00 |
11-12 Girls 50 Backstroke: 1. Danielle Westerhoff (SR) 41.85; 2. Eva Bednarczyk (GP) 46.10; 3. Leah Press (SR) 47.27; 4. Brittney Ferrigno (GP) 48.07; 5. Lianna DeVries (GP) 50.46; 6. Laura Wasserman (SR) 52.34; 7. Ellen DeFeo (SR) 53.56; 8. Kelsey Gibson (SR) 54.95; 9. Katie Mazart (SR) 58.41; 10. Caitlyn Huguenel (GP) 1:05.59 |
13-14 Boys 50 Backstroke: 1. Andrew Koziol (SR) 39.19; 2. Tim Ketchum (SR) 57.79; 3. Christian Beckmann (GP) 1:06.86; 4. Billy Hanright (GP) 1:11.09 |
13-14 Girls 50 Backstroke: 1. Great Bednarczyk (GP) 41.57; 2. Olivia Prentzel (SR) 54.68; 3. Danielle Rosen (SR) 58.20 |
15-18 Boys 50 Backstroke: 1. Gary Westerhoff (SR) 37.29; 2. Tyler Biggs (SR) 48.87; 3. Kevin Brightly (GP) 40.60; 4. Russel Mataya (GP) 41.92; 5. Nate Seavy (SR) 49.46 |
15-18 Girls 50 Backstroke: 1. Rachel Ryan (SR) 42.03; 2. Cara Remmert (GP) 47.83; 3. Sara Press (SR) 48.03; 4. Erin Beckmann (GP) 52.34 |
8 & Under Boys 50 Freestyle: 1. Connor Flaherty (GP) 48.88; 2. Brian O'Neill (GP) 57.58; 3. Tyler Zuidema (GP) 1:08.26; 4. J.T. Principe (GP) 1:17.75; 5. Anthony Ferrigno (GP) 1:23.46; 6. Robbie Principe (GP) 1:25.34; 7. Tanner Kipp (GP) 1:37.03; 8. Alex Graham (SR) 1:38.71; 9. Andrew Consales (GP) 1:53.94 |
8 & Under Girls 50 Freestyle: 1. Chalen Noble (SR) 55.59; 2. Nicole Schmitt (SR) 59.15; 3. Danielle DeTorres (SR) 1:07.09; 4. Aoife Schanche (SR) 1:09.24; 5. Devin Ryder (GP) 1:13.71; 6. Alexis Huguenel (GP) 1:19.44; 7. Alec Smith (SR) 1:22.83; 8. Alyssa Sinko (SR) 1:25.99; 9. Ruthanne Gobeille (GP) 1:27.75; 10. Isabella Tighe (SR) 1:29.56; 11. Kaitlyn Coleman (GP) 1:49.57 |
9-10 Boys 50 Freestyle: 1. Tommy Hanright (GP) 44.37; 2. Eric Holling (GP) 54.70; 3. Tyler Bliss (GP) 56.40; 4. Paul DeFeo (SR) 57.44; 5. Peter Teodor-Mazilu (SR) 59.15; 6. Corey Spies (SR) 1:01.09; 7. Kenny Waldrop (SR) 1:39.78 |
9-10 Girls 50 Freestyle: 1. Patricia Heffernan (SR) 39.75; 2. Kristen Brown (GP) 53.72; 3. Brittany O'Neill (GP) 54.54; 4. Margarite Beckmann (GP) 57.44; 5. Jessica Daniels (SR) 1:02.80; 6. Kathryn Waldrop (SR) 1:09.40; 7. Molly Kahn (SR) 1:13.81; 8. Laura Sinko (SR) 1:16.38; 9. Claire McCrea (SR) 1:26.29; 10. Brittany Kahn (SR) 1:31.40; 11. Tori Russo (SR) 1:34.09 |
11-12 Boys 50 Freestyle: 1. Chase Dutton (SR) 37.31; 2. Joseph Remmert (GP) 44.94; 3. Joseph Beckmann (GP) 48.18; 4. Alex Bliss (GP) 49.50; 5. Tim Daniels (SR) 50.36; 6. Connor Brightly (GP) 58.77 |
11-12 Girls 50 Freestyle: 1. Jill DePaolera (SR) 37.85; 2. Leah Press (SR) 38.28; 3. Brittany Ferrigno (GP) 39.00; 4. Danielle Westerhoff (SR) 39.02; 5. Caitlyn Huguenel (GP) 46.70; 6. Catherine Gibson (SR) 47.73; 7. Jaclyn Huston (GP) 48.80; 8. Molly Prentzel (SR) 49.09; 9. Katie Mazart (SR) 50.66; 10. Michele Staub (GP) 1:00.09; 11. Lindsey Russo (SR) 1:52.94 |
13-14 Boys 50 Freestyle: 1. Andrew Koziol (SR) 30.78; 2. David MacQueston (GP) 32.00; 3. Tommy VanHerWarde (GP) 38.00; 4. Tim Ketchum (SR) 40.11; 5. Jack Grossmann (GP) 40.33; 6. Tynan Costin (SR) 41.25; 7. Christian Beckmann (GP) 58.62 |
13-14 Girls 50 Freestyle: 1. Emily Teodor-Mazilu (SR) 42.86; 2. Nancy Verdon (GP) 43.02; 3. Ally Brown (GP) 52.21; 4. Kat McCrea (SR) 52.67 |
15-18 Boys 100 Freestyle: 1. Gary Westerhoff (SR) 1:14.61; 2. Sean Kolbush (GP) 1:17.43; 3. Nate Seavy (SR) 1:19.15; 4. Scott Press (SR) 1:23.15 |
15-18 Girls 50 Freestyle: 1. Rachel Ryan (SR) 1:16.04; 2. Katie DeVries (GP) 1:29.30; 3. Erin Beckmann (GP) 1:35.29; 4. Jaci Veenstra (GP) 1:37.22; 5. Alyson Spreen (GP) 1:40.93 |
Copyright © 1988-2003 sportsinthegardenstate.com. |
All rights reserved. |