2003 Lake Mohawk Cruiser Club Swim Team

Cruiser Club

Erskine Lake

Fayson Lake

Green Pond

Highland Lakes

Lake Valhalla

Lincoln Park

Mountain Lakes

Packanack Lake

Pequannock

Smoke Rise

Wayne

West Milford

White Meadow Lake

LSC web site

maintained by

Click Here

Lakeland Swim Conference sponsored by


Please click on the banner to support our sponsor

New Jersey

Sportswriters

Click Here

Advertising

Space

$800/annum

973-364-0605


Lake Mohawk Cruiser Club Swim Team Archives

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

1997

1996

1995

1994

1993

1992

1991

1990

Advertising

Space

$800/annum

973-364-0605

2003 Packanack Invitational

2003 Pequannock Invitational

2003 Highland Lakes Invitational

2003 Fayson Lakes Invitational

2003 Erskine Lakes Invitational

Click here for results

Click here for results

Click here for results

Click here for results

Click here for results

2003 Cruiser Club

Sports In Sparta

Directions to Lake Mohawk

Lakeland Swim Conference

2003 LSC Qualifying Times

Cruiser Club Coach

Matt Alario

Cruiser Club Delegate

Kevin Smith

Cruiser Club Statistician

Mark O'Brien

If you have an existing sports web site of local interest, we welcome the opportunity to add it as an affiliate to our pages. All inquiries may be made to [email protected]thegardenstate.com

Cruiser Club

258

m

Wayne Waves

352

Cruiser Club

287

m

Pequannock

340

Cruiser Club

233.5

m

Mountain Lakes

356.5

Cruiser Club

294

m

Highland Lakes

316

Cruiser Club

338.5

m

Packanack Lake

354.5

Cruiser Club

335

m

Erskine Lake

308

973-697-2000

973-729-8200

973-726-3574

973-827-3000

(973) 300-0890

Wednesday - August 6, 2003 - Cruiser Club at Erskine Lake

8 & Under Boys 50-Meter Breaststroke: 1.

Wednesday - July 30, 2003 - Cruiser Club - Packanack Lake

8 & Under Boys 50-Meter Breaststroke: 1.

Wednesday - July 23, 2002 - Cruiser Club - Highland Lakes

8 & Under Boys 50-Meter Breaststroke: 1.

Wednesday - July 16, 2003 - Cruiser Club at Mountain Lakes

8 & Under Boys 50-Meter Breastsrroke: 1.

Wednesday - July 9, 2003 - Cruiser Club at Pequannock

8 & Under Boys 50-Meter Breaststroke:

Wednesday - July 2, 2003 - Cruiser Club 258 - Wayne Waves 352

8 & Under Boys 50 Breaststroke: 1. Logan Amodio (WW) 58.20; 2. Josh Rigoglioso (WW) 1:12.25; 3. Garrett Fletcher (WW) 1:16.25; 4. Luke Bromback (WW) 1:25.62
8 & Under Girls 50 Breaststroke: 1. Emily Horne (WW) 1:11.50; 2. Sydney D'Onofrio (WW) 1:27.84
9-10 Boys 50 Breaststroke: 1. Myles Marcus (CC) 1:08.25; 2. Tommy Buononato (WW) 1:09.21; 3. Michael Kane (CC) 1:20.03; 4. Paul Giordano (CC) 1:23.62
9-10 Girls 50 Breaststroke: 1. Kelly Clarke (CC) 58.15; 2. Nicole Modak (WW) 59.68; 3. Chelsea Cummings (WW) 1:03.18; 4. Katie Trumbour (WW) 1:03.63; 5. Melissa Sapol (CC) 1:04.71; 6. Melissa LaCoste (CC) 1:05.80
11-12 Boys 50 Breaststroke: 1. Steven Albanese (WW) 48.37; 2. Kevin Hogan (WW) 50.17; 3. Jeffery Syberg (CC) 57.21; 4. Billy Trongone (WW) 1:00.89
11-12 Girls 50 Breaststroke: 1. Michelle Caiazzo (WW) 42.77; 2. Maggie O'Brien (CC) 45.13; 3. Samantha Fletcher (WW) 48.09; 4. Lindsay Schmitz (CC) 49.40; 5. Aimee Fields (WW) 1:00.87; 6. Jennifer Dmuchowski (CC) 1:02.71
13-14 Boys 50 Breaststroke: 1. Peter Oh (WW) 38.59; 2. Michael Caiazzo (WW) 41.62; 3. Clay Smith (WW) 41.94l 4. Anthony Yodice (WW) 53.47; 5. Michael Syberg (CC) 1:02.20
13-14 Girls 50 Breaststroke: 1. Lindsay Scott (CC) 44.00; 2. Valerie Keane (WW) 49.04; 3. Amie Leonard (CC) 49.21; 4. Kristen Giblin (WW) 50.64; 5. Kristen Caltagirone (WW) 53.25; 6. Brittany O'Brien (CC) 54.81
15-18 Boys 50 Breaststroke: 1. Andrew Rigoglioso (WW) 37.22; 2. Steve Shaw (CC) 40.21; 3. Shea O'Brien (CC) 40.25; 4. Anthony Cangialosi (WW) 40.56; 5. Chris Darmstatter (WW) 40.74
15-18 Girls 50 Breaststroke: 1. Krystyna Vihonski (WW) 43.97; 2. Nicole Brown (WW) 45.49; 3. Heather Abbott (CC) 46.09; 4. Danielle Babyak (WW) 47.91; 5. Katie Shaw (CC) 50.65
10 & Under Boys 50 Butterfly: 1. Jules Bencivenga (WW) 1:02.56; 2. Eric Darmstatter (WW) 1:05.78
10 & Under Girls 50 Butterfly: 1. Jennifer Zambrano (WW) 48.62; 2. Kerri Ciriello (WW) 50.65; 3. Kelly Clarke (CC) 56.59; 4. Lauren Lindeberg (WW) 1:06.25
11-12 Boys 50 Butterfly: 1. Steven Albanese (WW) 52.37; 2. Jeffery Syberg (CC) 1:21.84
11-12 Girls 50 Butterfly: 1. Elizabeth Whelen (WW) 39.32; 2. Molly Smith (CC) 40.70; 3. Simone Greco (WW) 48.31; 4. Colleen Ciriello (WW) 55.31; 5. Nelly Adamietz (CC) 58.15; 6. Sarah Cayan (CC) 59.00
13-14 Boys 50 Butterfly: 1. Peter Oh (WW) 34.12; 2. Frank Kane (CC) 34.21; 3. Michael Caiazzo (WW) 37.19; 4. Clay Smith (CC) 47.65; 5. Michael Syberg (CC) 56.40
13-14 Girls 50 Butterfly: 1. Lindsay Scott (CC) 37.78; 2. Jaclyn Bonarenko (WW) 39.93; 3. Katy Mabunay (CC) 39.95; 4. Kristen Giblin (WW) 51.34; 5. Alison Greco (CC) 54.26
15-18 Boys 50 Butterfly: 1. Steve Shaw (CC) 32.40; 2. Anthony Cangialosi (WW) 33.18; 3. Shea O'Brien (CC) 35.59; 4. John Swierkocki (WW) 35.78; 5. Chris Darmstatter (WW) 37.15
15-18 Girls 50 Butterfly: 1. Leighanne Kevil (CC) 35.33; 2. Ashley Ferguson (CC) 38.09; 3. Christine Bullman (WW) 39.62; 4. Krystyna Vihonski (WW) 40.14; 5. Staci Alario (CC) 43.75; 6. Kristen Bondarenko (WW) 51.34
8 & Under Boys 50 Backstroke: 1. Logan Amodio (WW) 55.06; 2. Michael Cucco (WW) 1:08.63; 3. Luke Brombeck (CC) 1:09.37; 4. Eric Brombeck (CC) 1:15.78; 5. Xavier Jimenez (WW) 1:22.48
8 & Under Girls 50 Backstroke: 1. Emily Horne (WW) 1:01.32; 2. Laura Modak (WW) 1:06.66; 3. Sydney D'Onofrio (WW) 1:08.16; 4. Samantha Cummings (WW) 1:24.25; 5. Dana Buwalda (WW) 1:26.81; 6. Caitlin Albanese (WW) 1:34.80
9 & 10 Boys 50 Backstroke: 1. Jules Bencivenga (WW) 55.59; 2. Jeffery LaCoste (CC) 59.62; 3. Jack Olson (CC) 1:01.63; 4. Connor Kennedy (WW) 107.45; 5. Grant Marcus (CC) 1:10.93
9 & 10 Girls 50 Backstroke: 1. Chelsea Ferguson (CC) 47.49; 2. Katie Trumbour (WW) 51.68; 3. Emily Smith (CC) 55.06; 4. Kerri Ciriello (WW) 1:02.44; 5. Jennifer Fraunberger (WW) 1:03.68; 6. Kristina Bortfeld (CC) 1:04.04
11-12 Boys 50 Backstroke: 1. Alex Bortfeld (CC) 51.21; 2. Michael Quinn (WW) 51.60; 3. Daniel Greifer (WW) 55.06; 4. Michael Bullman (WW) 59.12; 5. Aaron Swack (CC) 1:09.97: 6. Brendan Ferrie (CC) 1:18.68
11-12 Girls 50 Backstroke: 1. Michelle Caiazzo (WW) 42.62; 2. Stephanie Sapol (CC) 44.25; 3. Katie Bondarenko (WW) 49.59; 4. Simone Greco (WW) 51.34; 5. Morgan Colfax (CC) 53.56; 6. Jaclyn Luberto (WW) 53.65; 7. Sarah Zinamon (WW) 59.46; 8. Chelsea Kress (WW) 59.89; 9. Jackie Knollhuff (CC) 1:04.69
13-14 Boys 50 Backstroke: 1. Mike Darmstatter (WW) 41.28; 3. J.P. Ferrie (CC) 47.65; 4. Anthony Rowek (WW) 48.21; 5. John Hambel (CC) 52.87; 6. Clay Smith (CC) 56.59
13-14 Girls 50 Backstroke: 1. Jaclyn Bondarenko (WW) 39.08; 2. Sara Marques (CC) 40.25; 3. Katy Mabunay (CC) 45.50; 4. Valerie Keane (WW) 47.13; 5. Kaitlyn Jankowski (CC) 56.75; 6. Becky Olles (WW) 57.59
15-18 Boys 50 Backstroke: 1. John Swierkocki (WW) 36.40; 2. Anthony Cangialosi (WW) 37.01; 3. Chris Darmstatter (WW) 39.03; 4. Michael Mateucci (CC) 44.22
15-18 Girls 50 Backstroke: 1. Ashley Ferguson (CC) 40.49; 2. Staci Alario (CC) 41.27; 3T. Danielle Babyak (WW) 41.84; 3T. Kristen Bondarenko (WW) 41.84; 5. Krystyna Vihonski (WW) 45.65; 6. Jessica Sturm (CC) 1:07.06
8 & Under Boys 50 Freestyle: 1. Logan Amodio (WW) 47.87; 2. Michael Cucco (WW) 48.03; 3. Josh Rigoglioso (WW) 56.90; 4. Sean Kennedy (WW) 1:05.99; 5. Preston Quinn (WW) 1:07.99; 6. Luke Brombeck (CC) 1:10.02; 7. Xavier Jimenez (WW) 1:14.87; 8. Eric Brombeck (CC) 1:16.84
8 & Under Girls 50 Freestyle: 1. Laura Modak (WW) 53.02; 2. Sydney D'Onofrio (WW) 1:05.88; 3. Casandra Peretore (CC) 1:07.30
9-10 Boys 50 Freestyle: 1. Eric Darmstatter (WW) 44.05; 2. Michael Kane (CC) 45.17; 3. Paul Giordano (CC) 50.03; 4. Connor Kennedy (WW) 54.54; 5. Jack Olson (CC) 54.87; 6. Tommy Buononato (WW) 1:13.81
9-10 Girls 50 Freestyle: 1. Theresa Oh (WW) 42.57; 2. Jennifer Zambrano (WW) 43.82; 3. Nicole Modak (WW) 44.87; 4. Chelsea Ferguson (CC) 45.43; 5. Kelly Smith (CC) 46.31; 5. Lauren Lindeberg (WW) 48.50; 6. Lara Wlezien (CC) 53.62; 7. Alexandra DeRosa (WW) 1:00.31; 8. Susie Trongone (WW) 1:03.88; 9. Melissa Sapol (CC) 1:03.90
11-12 Boys 50 Freestyle: 1. Alec Bortfeld (CC) 42.86; 2. Michael Quinn (WW) 42.97; 3. Daniel Greifer (WW) 45.87; 4. Michael Bullman (WW) 47.98; 5. Brendan Ferrie (CC) 55.93; 6. John Bogosta (CC) 59.81
11 & 12 Girls 50 Freestyle: 1. Elizabeth Whelen (WW) 35.79; 2. Samantha Fletcher (WW) 37.84; 3. Patricia Flaherty (CC) 41.21; 4. Madison Horner (CC) 42.90; 5. Colleen Ciriello (WW) 44.00; 6. Jennifer Dmuchowski (CC) 44.21; 7. Morgan Colfax (CC) 45.62; 7. Lindsay Scmitz (CC) 49.65; 8. Jackie Knollhuff (CC) 51.81; 9. Monica Buononato (WW) 56.00; 10. Brittany Galizia (WW) 56.19
13-14 Boys 50 Freestyle: 1. Frank Kane (CC) 29.50; 2. Mike Darmstatter (WW) 33.75; 3. Anthony Yodice (WW) 37.22; 4. Anthony Rowek (WW) 38.67; 5. John Hambel (CC) 39.93; 6. Kevin Hogan (WW) 40.34; 7. Michael Mina (CC) 43.66; 8. John Struse (WW) 1:02.45; 9. Billy Trongone (WW) 1:04.15
13-14 Girls 50 Freestyle: 1. Amy Sa;pol )CC) 38.95; 2. Sara Marques (CC) 39.65; 3. Danielle Cucco (WW) 41.06; 5. Becky Olles (WW) 41.25; 6. Ashley Abbott (CC) 41.68; 7. Brittany O'Brien (CC) 41.92; 8. Caitlin McGlynn (WW) 42.28; 9. Amie Leaonard (CC) 43.84: 10. Alison Greco (CC) 46.62
15-18 Boys 100 Freestyle: 1. Steve Shaw (CC) 1:06.43; 2. Chris Darmstatter (WW) 1:08.47; 3. Andrew Rigoglioso (WW) 1:08.71; 4. John Swierkocki (WW) 1:14.25; 5. Shea O'Brien (CC) 1:14.37; 6. Michael Mateucci (CC) 1:24.93
15-18 Girls 100 Freestyle: 1. Leighanne Kevil (CC) 1:10.65; 2. Ashley Ferguson (CC) 1:12.90; 3. Danielle Babyak (WW) 1:15.06; 4. Krystyna Vihonski (WW) 5. Christine Bullman (WW) 1:25.78

 

Copyright © 1988-2003 sportsinthegardenstate.com.

All rights reserved.